strona istnieje od 1 sierpnia 2002 roku

strona główna  |  kuchnia myśliwska  |  kuchnia wędkarska |  wędzenie |  porady  |  literatura  |  ciekawe linki
 

W wykazie literatury przytoczyłem tylko te książki, które uważam za źródła podstawowe i najbardziej wyczerpujące temat kuchni myśliwskiej i wędkarskiej. Ograniczony rozmiar strony nie pozwala przedstawić pełnego zakresu literatury i dlatego koleżanki i kolegów zainteresowanych innymi pozycjami lub przepisami zapraszam do bezpośredniego kontaktu. Potrzebne informacje przekażę w miarę możliwości pocztą elektroniczną
Zachęcam także do korzystania z katalogu stron kulinarnych i internetowej książki kucharskiej "easy cookbook - kukbuk izy" pod adresem http://kuchnia.serwisy.net

Przeszukiwanie zasobów kulinarnych polskiego Internetu:

wyniki
początek dokładnie dowolna część

MOJA ULUBIONA LITERATURA

Tytuł

(alfabetycznie)

Autor Wydawca Miejsce i rok wyd. Tematyka
Kucharka litewska W. Zawadzka Wydawnictwo Pojezierze Olsztyn 1987 Zbiór unikalnych, wspaniałych, często zapomnianych już przepisów, ciekawe komentarze.
Kuchnia podlaska w rozhoworach i recepturach opisana A. Fiedoruk Podlaska Grupa Reklamy Białystok 2003 Coś dla koneserów. Prawdziwa rewelacja dla miłośników staropolskiej kuchni i rodzimej tradycji kulinarnej. Obszerne i głębokie opracowanie tematu. Czyta się ją jednym tchem, od deski do deski!
Kuchnia polska Praca zbiorowa PWE Warszawa 1988 Pozycja fundamentalna, klasyczna. Najszerzej i najpełniej prezentuje przepisy i technologię przygotowywania potraw, między innymi z dziczyzny i ryb.
Kuchnia polska regionalna. Mazowsze - Kurpie - Podlasie Red. S. Zagórski Oficyna Wydawnicza Stopka Łomża - Kazań 1990 Ciekawe choć lapidarne przepisy najlepszych gospodyń ludowych.
Książka kucharska Oprac. J. Łukasiak, H. Ostrowska Wydawnictwo Spółdzielcze Warszawa 1990 Doskonała pozycja, zwięzła i konkretna, przeznaczona raczej dla profesjonalistów. Ciekawe przepisy na przekąski i dania z dziczyzny i ryb.
Kuchnia myśliwska A. Kubiak PWE Warszawa 1995 Świetna książeczka. W zwięzłej formie podaje ciekawe przepisy i cenne wskazówki kulinarne.
Kuchnia wędkarska T. Barowicz, W. Tatarczuch Wydawnictwa Alfa Warszawa 1990 Unikalne zestawienie w jednej pozycji książkowej podstawowych wiadomości o rybach, technologii ich obróbki, przechowaniu, przetwarzaniu oraz potrawach kuchni polowej i domowej.
Najlepsze przepisy kuchni polskiej M. Łebkowski Prószyński i S-ka Warszawa 1999 Prawdziwa rewelacja. Pasjonująca, fachowa i pięknie opracowana
Potrawy mięsne na polskim stole D. i H. Dębscy Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa 1988 Zawiera obszerny dział potraw z dziczyzny, uporządkowany i wzbogacony tabelami doboru surowca na potrawy z dziczyzny (bez ptactwa).
Potrawy z drobiu i dzikiego ptactwa D. i H. Dębscy Wydawnictwa Sport i Turystyka> Warszawa 1986 Zbiór ciekawych przepisów potraw z dzikiego ptactwa uzupełniony obszernym zestawieniem przypraw.
Przysmaki kuchni myśliwskiej H.Dębski Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne Warszawa 1989 Bardzo obszerny zbiór przepisów uporządkowany wg. gatunków zwierzyny, łącznie z przetworami i wędlinami.
Ryby na naszym stole Z. Zawistowska, J. Krawczyk, St. Zychowicz Watra Warszawa 1972 Książeczka w skromnej szacie graficznej, ale napisana fachowo, przejrzyście i wyczerpująco.
Ulubione dania z dziczyzny F. Stein AWM 1993 Książeczka, a właściwie broszura, jest przekładem z niemieckiego i pokazuje przyrządzanie dziczyzny przez naszych sąsiadów...
Wędzenie mięsa, kiełbas i ryb E. Binder MULTICO Warszawa 2002 Tłumaczenie z niemieckiego. Wyczerpująco o wytwarzaniu dymu, piecach wędzarniczych oraz technikach wędzenia mięs i ryb.
W staropolskiej kuchni i przy polskim stole M. Lemnis, H. Vitry Wydawnictwo Interpress Warszawa 1989 W formie gawędy o polskim obyczaju kulturalnym, przeplatanej przepisami kucharskimi. Doskonale pokazuje ścisły związek staropolskiej kuchni z myślistwem.

Bogatym źródłem wiedzy kulinarnej mogą być także stare roczniki Łowca Polskiego, gdzie często można spotkać rewelacyjne przepisy myśliwych (i ich żon).


korespondencja
na początek strony